Mindig is érdekelt a holisztikus egészség, és éreztem, hogy a segítő szakmában szeretnék dolgozni. Mivel fontos számomra a testmozgás, egészséges táplálkozás és természetközelség, tanulmányaim rekreáció és egészségfejlesztés szakon kezdtem el. Egy évvel később a pszichológia szakot is felvettem mellé, valamint rendszeresen jógázni kezdtem, és egyre jobban nyitottam a filozófiai és spirituális tanítások felé.
Mindig is vonzottak más országok, kultúrák, illetve a szélesebb látókör érdekében egyetemi tanulmányaim egy részét külföldön végeztem. Részt vettem Erasmus programon Svédországban, nem sokkal később a mesterképzést pedig Grazban végeztem el.
Mindeközben a jóga és a spiritualitás iránti érdeklődésem Keletre hívott. Az első indiai utam során Rishikeshbe mentem jógaoktatói képzésre. Ez teljes kultúrsokként ért, de amit ott tanultam és tapasztaltam, úgy éreztem, hogy végre valós tudás, amivel magamon és másoknak is tudok segíteni.
Azóta többször jártam Indiában, Thaiföldön és Balin, ahol további jógaoktatói-, illetve filozófiaképzéseken, elvonulásokon, gyakorlásokon vettem részt, és számos fantasztikus tanítóval találkoztam. Ezek az utazások nemcsak ismereteim bővítését szolgálták és szolgálják ma is, hanem a saját magamon való munkát is.
Az egyetemi képzéseket követően többféle módszerspecifikus képzést végeztem, emellett önismeretbe és terápiába jártam. A megfelelő önismeret szerintem elengedhetetlen része a hiteles munkának. A gyakorlati tanulás és munka mellett a doktori tanulmányaim során a jóga fizikai, pszichológiai és spirituális hatásait kutattam. Élveztem a tanulást, tanítást és a kutatást is. Ugyanakkor a tudományos világ racionális kereteitől sokszor belső küzdelmeken mentem keresztül. Ezzel együtt A PhD képzés egyik legnagyobb hozamaként azt a baráti és szellemi miliőt tartom, amit a kutatóscsoportom által tapasztaltam meg, ezért ma is hálás vagyok.
Szívügyemnek érzem a tudományos és a spirituális világ közelítését, ellentétek helyett kiegészítésben gondolkozom. Hiszek a tudomány erejében, ugyanakkor abban is, hogy a pszichológia tárháza a spiritualitás bevonása nélkül korlátos. Ahogy Bergin, amerikai pszichoterapeuta 1997-ben nyilatkozta: „Ha a spirituális valóságot kihagyjuk az emberi viselkedésről szóló beszámolóinkból, akkor mindegy mit veszünk még bele, mert a lényeget már elveszítettük.” Ugyanakkor a spirituális út kellő realitásérzék vagy önismeret nélkül szintén veszélyeket rejthet. Hiszem, hogy tudományos eredmények és keleti tapasztalati út szintetizálása segíthet az előrehaladásban és a tévutak elkerülésében.
Célom a fejlődés, a tudatos és szeretetteljes élet kibontakoztatása, melyre személyesen és a munkám során is törekszem.
(Az elfogadás azonban nem a cselekvések hiányát jelenti.)
• Pszichológia PhD – ELTE Pszichológiai Doktori Iskola, Budapest
(Doktori értekezés: Physical, psychological, and spiritual benefits of hatha yoga practice)
• Pszichológus MSc – KFU Graz, Ausztria
• Viselkedéselemző BA – ELTE, Budapest
- részképzés – Lund University, Svédország
• Rekreációszervező és egészségfejlesztő BSc – ELTE, Budapest
• Integratív hipnoterápia – Integratív Pszichoterápiás Egyesület
• Pszichodráma asszisztens – Magyar Pszichodráma Egyesület
• Integratív kommunikációs és kognitív-viselkedés terápiás képzés – Integratív Pszichoterápiás Egyesület
• Jógaoktató (200 RYT és 300 RYT) – Rihsikesh Yog Peeth, Rishikesh, India
• 250 óra hatha jóga képzés – Agama Yoga, Koh Phangan, Thaiföld
• Pre- és posztnatális, gyermek és tinédzserjóga – Bali, Indonézia
• Jóga nidra – Koh Phangan, Thaiföld
• Egyéb jógatanfolyamok, workshopok, filozófiai előadások
– Bali, Budapest, India (Auroville, Rishikesh, Tiruvannamalai), Thaiföld
• Ajurvédikus masszázs és gyógynövénytan – Kannur, India
• Sportoktató OKJ - Budapest
© 2025 Dr. Csala Barbara – Minden jog fenntartva!
Adatkezelési tájékoztató | Impresszum
A weboldalt készítette: MOOD webdesign